joi, aprilie 19, 2007

Poli Timisoara-Steaua 1-0 Cupa Romaniei Semifinala

Poli s-a aşezat într-un 4-4-1-1, cu Pleşan şi Mansour în coasta liniilor steliste. Transparente intenţii defensive. Doar vorbim despre formaţia organizatoare. Deci gazdă. Steaua, prin Oli, a răspuns în aceeaşi notă. 4-2-3-1, acel unu fiind Vali Badea. Nici o surpriză. Fără nici o legătură cu desfăşurarea jocului, un zero absolut, după un corner a picat golul. În prelungirile reprizei întîi, cu McKain în rol titular. Cap, apoi şut tot el, după intervenţia nesigură a lui Cernea. 1-0 şi venea pauza. Binefăcătoare în primul rînd pentru psihicul publicului.
Cristocea i-a luat locul lui Ochiroşii din minutul 46. Explozia ratată a celui de-al doilea urma să fie compensată de plusul de tehnicitate al ex-constănţeanului. Nimic esenţial nu s-a schimbat însă în desenul meciului. Aceeaşi luptă surdă la mijlocul terenului, aceleaşi pase neprietenoase între coechipieri. Condimentul a venit iar de la suporteri, de data asta cei timişoreni, care au strigat demisia lui Oli, compensînd apatia bucureştenilor. Meciul s-a luminat preţ de o clipă la incursiunea lui Karamian (71), apoi a plonjat iar în abisul lipsei de sens.

Steaua nu şi-a creat nici o ocazie, nici o fază de poartă cumsecade. "Dă-i afară, Gigi, dă-i afară, Gigi!", au scandat bănăţenii, timp în care pe teren continua supliciul. Cu Lovin şi Bănel la pupitru, îmbărbătaţi de Mirel Rădoi. Chipuri de jucători împietriţi, care nu înţeleg ce li se întîmplă. Dar cine mai înţelege?

POLI TIMISOARA - STEAUA 1-0

Marcator: McKain (45·2)
Poli Timisoara: Pantilimon- S. Radoi, McKain, Canu, Emeghara- I. Matei (59, Torja), Alexa, Omoduemuke (82, G. Bucur), Artiom Karamian- Plesan (66, Caramarin), Mansour.
Antrenor:
Valentin Velcea.
Steaua: Cernea- P. Marin, D. Goian, M. Radoi, Nesu- Lovin, Paraschiv (65, Iacob)- Nicolita, Elton (75, Bostina), Ochirosii (46, Cristocea) - V. Badea.
Antrenor: Cosmin Olaroiu.
Stadion:
„Valentin Stanescu” - Bucuresti; Spectatori: 4.000; Arbitri: F.Bede- Z. Tompos, A. Nagy (toti din Ungaria).
Sursa: GSP & Fanatik