duminică, martie 11, 2007

FC Farul-Steaua 1-1 Etapa 22 Liga 1

Înainte de începerea partidei s-a ţinut un moment de reculegere deoarece în memoria taţilor lui Iulian Apostol şi Nicolae Dică, care au încetat din viaţă. Steaua a început bine meciul şi, după ce Boştină a irosit o lovitură liberă de la 20m, Rădoi l-a întins pe Vlas, lovitura liberă executată de căpitanul Stelei fiind respinsă de sub bară de portarul Farului. Cele două echipe, foarte bine aşezate în teren, închid spaţiile atacanţilor iar ocaziile de gol lipsesc. Steaua putea deschide scorul în minutul 30. Nicoliţă a executat o lovitură liberă de pe stînga şi constănţeanul Barbu, de lîngă Rădoi, a deviat mingea cu capul în transversală. Repriza se încheie la egalitate, 0-0, după 45 de minute în care ocaziile clare au lipsit.
Steaua început mai bine după pauză. După "capul" lui Goian (48), Badea deschide scorul în min. 49, cu un şut din marginea careului. Bucuria Stelei a ţinut doar patru minute, pentru că Tilincă, introdus la pauză de Panduru, profită de gafa defensivei steliste şi restabileşte egalitatea. Steaua s-a aruncat spre poarta Farului, Cristocea (85) şi Croitoru (87) fiind aproape de gol. Finalul meciului i-a găsit pe stelişti în careul gazdelor, dar tabela de marcaj va rămîne neschimbată.

FC FARUL-STEAUA 1-1

Marcatori: V. Badea (49) /Tilinca (53)
Farul: Vlas - Farmache, Barbu, Şchiopu, Maxim - Nae (Tilincă, 46), Teekloh, Senin (Gheară, 85), Todoran (Otvoş, 75), Apostol - Guriţă. Antrenor: Basarab Panduru.
Steaua: Andrey - Saban (Croitoru, 85), Goian, Rădoi, Coman - Nicoliţă, Paraschiv (Cristocea, 72), Lovin, Boştină - Iacob (Ochiroşii, 82), Badea. Antrenor: Cosmin Olăroiu.
Cartonaşe galbene: Barbu (56), Senin (85) / Lovin (90+4)
Arbitri: A. Constantin (Rm Vîlcea) - Cr. Nica (Ploieşti) şi M. Savaniu (Sibiu).
Sursa: Stelisti & Pro Sport