luni, octombrie 30, 2006

Steaua-Unirea Urziceni 3-0 Etapa 13 Liga 1

Campioana Romaniei a obtinut, sambata, cea de-a 8-a victorie din actuala editie a Ligii I, invingand clar, 3-0(0-0) pe Unirea Urziceni. Steaua si-a impus jocul din prima repriza, cand a ratat ocazii mari la poarta lui Catalin Grigore – prin Bostina, Nicolita si Dica. Ialomitenii au oferit o replica darza pana la caderea primului gol, echipa pregatita de fostul stelist Dan Petrescu ratand si ea doua ocazii la poarta lui Cernea prin Costescu.
Dupa pauza, Cosmin Olaroiu gaseste mutarea castigatoare, introducandu-l in teren pa VALI BADEA, atacantul gasind drumul spre primul gol in min 57, cand a reluat in poarta dupa un corner. Steaua s-a dezlantuit, BANEL NICOLITA majorand avantajul cu un sut din unghi dupa o pasa a lui Dica in min 61. Cel poreclit “Jardel” ii intoarce serviciul lui NICOLAE DICA in min 71 centrand perfect pentru reusita golgeterului stelist ce a stabilit scorul final.

Marcatori:V. Badea '57, Nicoliţă '61, N. Dică '71.
Steaua:Cernea - St. Stancu, E. Baciu, Ghionea, P. Marin - Opriţa (Ochiroşii '77), Lovin, Boştină (V. Badea '52), Nicoliţă - N. Dică, Thereau (Ov. Petre '68). Antrenor: Cosmin Olăroiu.
Unirea Urziceni:C. Grigore - Epaminonda, Rohat, D. Munteanu, Negoiţă (Filatov '78) - Ricardo Gomes, Murgan (C. Dobre '55), Cr. Vlad, S. Stancu - Aldea (Neagoe '81), Costescu. Antrenor: Dan Petrescu.
Arbitri: Şt. Erdei – A. Oniţa, B. Szoke.Spectatori : 7.000.