joi, septembrie 28, 2006

Revenire nefericita in Ghencea

Scorul este prea dur. In nici un caz nu aceasta este diferenta dintre Steaua si Lyon vazuta marti seara pe „Ghencea” in cel de-al doilea meci al grupei E a Ligii Campionilor. Campioana Romaniei a revenit in Ghencea dupa aproape un an, gasind aici practic un alt stadion, multi dintre cei prezenti admirand modernizarile minute in sir. Incurajati de un public admirabil, stelistii au inceput bine, reusind sa se ridice la nivelul celei mai in forma echipa a Europei in acest moment. Totusi, cu doua minute inainte de pauza, francezii au marcat un gol cu dublu efect, brazilianul FRED trimitand mingea in poarta dupa un sut deviat al conationalului sau Juninho si un carambol cu Carlos si Ghionea in rol de protagonisti. Din acel moment am vazut cu totii de ce Lyon este o superechipa, cu un buget de peste 140 de milioane de euro si cu jucatori pe masura. In min 55, campioana Frantei a inchis meciul, portughezul Tiago trimitand cu capul, la coltul scurt, mingea centrata din corner de Juninho, majorandu-si avantajul. Stelistii au incercat sa creeze pericol la poarta aparata de Coupet, dar francezii s-au dovedit prea puternici. Totusi, Goian sau Oprita puteau readuce Steaua in joc, insa nesansa a facut ca tabela sa nu se modifice in dreptul ros-albastrilor. Mai mult, in ultimele secunde ale timpului regulamentar, Benzema impinge in poarta mingea de 0-3, un scor mult prea drastic. In acel moment, publicul prezent pe Ghencea a aratat de ce Steaua a ajuns in Liga Campionilor si la acest capitol: toti spectatorii s-au ridicat in picioare aplaudand la scena deschisa lectia de fotbal predata de una dintre cele mai bune echipe ale Europei in acest moment: Olympique Lyon.